Ohjelma

IT-päivät 2017 ohjelma
  • Tulostettava versio ohjelmasta
  • IT-päivien aikataulu mahdollistaa julkisten kulkuvälineiden käytön aloituspäivän aamuna.
  • Aikaisemmin paikalle tulleille järjestetään esiohjelmaa klo 9-10.30.
  • Järjestäjät pidättävät oikeuden ohjelman muutoksiin.

 

Keskiviikko 8.11.2017

 

Aika Esiohjelma A Esiohjelma B
Esiohjelma C
8.30 Ilmoittautuminen avautuu, Paviljonki 1. krs
 9.00-10.30 (esiohjelma) Vierailukäynnit kyberturvallisuuslaboratorioon, JAMK (Kierrokset Paviljongista 9.00, 9.30 ja 10.00). Paikka: Dynamo/JAMK CSC:n uudet palvelut (esitykset 9.00, 9.30 ja 10.00), Paviljonki Hansel, IT-hankinnat IRL (esitys 10.00), Paviljonki
10.30-11.00 Siirtyminen tapahtumapaikalle Paviljonkiin
11.00-12.00 Lounas, Paviljonki
  IT-päivät 2017 - keynote (auditorio Wilhelm)
12.00-12.15 Avauspuheenvuoro ja pääyhteistyökumppaneiden tervehdys  
12.15-12.45    Keynote 1:
40 v korkeakoulujen ATK-toimintaa - kuinka tästä eteenpäin - VM:n näkökulma korkeakoulujen digitalisaatiokehitykseen
Olli-Pekka Rissanen, VM
12.45-13.15    Keynote 2:
suomi.fi-palvelut, Mikko Pitkänen, VRK/Digitaaliset palvelut
13.15-13.45 Keynote 3:
Tietosuoja korkeakouluissa,
tietosuojavaltuutettu Reijo Aarnio, tietosuojavaltuutetun toimisto
13.45-13.55  Päivien ohjelman, järjestelyjen ja aikataulun esittely
13.55-14.30  Tutustuminen yhteistyökumppanien standeihin / kahvi
  Track Alvar
Track Wivi Track Wolmar
14.30-15.00 Tampere3 - missä mennään, CIO-näkökulma
Jussi Kivinen, Tampereen yliopisto
Keskitetty Mac/IOS -hallinta
Hannes Juutilainen, Jyväskylän yliopisto
Opetuksen ja tutkimuksen datalähteet
Aleksi Kallio, CSC
15.00-15.30 CIO:sta CDO:ksi
Tomi Dahlberg, Turun yliopisto
MS10(1703)-ohjelmistopaketin suunnittelu, toteutus ja levittäminen asiakaskoneille - Case Haaga-Helia
Juho Uski, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu

Opiskelijakeskeisyys ja tiedon avoimuus kumppanuus- ja asiakasprosesseissa - CRM-case
Anssi Kuusela, Laurea ammattikorkeakoulu

15.30-16.00 CIO ja ydintoiminta (SAMM)
Kari Helenius, Hämeen ammattikorkeakoulu
Windows-työasemien hallinnan tulevaisuus
Petri Paavola, Yodamiitti Oy
Erityisavustushanke ja digitalisaatio - Case eAMK
Paula Tyrväinen, Jyväskylän ammattikorkeakoulu
16.00-16.30 MS-sopimus 2018-2020
T-J Hämäläinen, Helsingin yliopisto
Olavi Kurttio, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu

WLAN-verkon onnistunut suunnittelu oppilaitosympäristöön
Pauli Riikonen, DUSTIN
Opinnäytetyön prosessi ojennukseen: tietojärjestelmäprojekti kolmikantamallilla Haaga-Helia/Eduix/opiskelijat, Rami Heinisuo, Eduix
16.30  Ensimmäisen päivän esitykset päättyvät
19.00-23.00 Iltajuhla Paviljongissa
       


                                                                                                                                         

 

Torstai 9.11.2017

 

Aika Track Alvar Track Wivi Track Wolmar
8.30  Ilmoittautuminen avautuu, Paviljonki
9.00-9.30 Tutkimus tietohallinnon rootelissa
Antti Auer, Jyväskylän yliopisto
FUNET uusiksi - Funet 2020 -projektiesittely
Teemu Kiviniemi, CSC
Kansainvälistä ohjelmistokehitystä: Plone-sprintti
Rikupekka Oksanen, Jyväskylän yliopisto
9.30-10.00 KA-klinikka
Esa Suominen, KA-SIG
Kuinka yhdistää pilvi oman infran kanssa?
Tapio Ström, Fujitsu
Personoitu Moodle - opiskelijan ja opettajan Dashboard
Ove Ritola, Vaasan yliopisto
Timo Salonen, Vaasan yliopisto
10.00-10.30    Kahvi
10.30-11.00 Tietosuoja korkeakoulussamme - etenemispolku, Mats Kommonen, Turun yliopisto Backup palveluna, Case JY
Hannes Juutilainen, Jyväskylän yliopisto
Janne Oksanen
CSC
Ristiinopiskelun palveluarkkitehtuuri
Sami Hautakangas, Tampereen yliopisto
Jaakko Rannila, Metropolia ammattikorkeakoulu
11.00-11.30 Tietosuojakoulutus ja -johtaminen korkeakouluissa
Urpo Kaila, CSC
Azure MFA on-premises, Case UTU
Mikko Järvinen, Turun yliopisto
Opiskelijavalinnat uudistuvat, olemmeko valmiita?
Ulla Sarajärvi, Helsingin yliopisto
Kirsi Talman, Metropolia ammattikorkeakoulu
11.30-12.00

Kyberturvallisuus osana liiketoimintaa
Mika Karjalainen, Jyväskylän ammattikorkeakoulu

Geant-pilvipalvelut
Pekka Uusitalo, CSC
ECAR
Teemu Seesto, Fucio
12.00-13.10 Lounas
  IT-päivät 2017 - keynote
(auditorio Wilhelm)
13.10-13.40 Keynote 4: Netin pimeä puoli
Ari Haasio, Seinäjoen ammattikorkeakoulu 
13.40-14.10 Keynote 5: Kyberturvallisuus
Harry Kantola, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus
14.10-14.30 Tilaisuuden päättäminen ja seuraavien IT-päivien tervehdys  
14.30 Toisen päivän esitykset päättyvät


                                                                                                                               

 

Lisäksi yhteistyökumppaneiden esitykset

Keskiviikko 8.11. Kokoustila Anton


klo. 14.30

Discendum
PRIIMA-oppimisympäristön rakenteet ja rajapinnat, Eric Rousselle ja Janne Himanka


klo. 15.00


iTronic
Matka Marsiin - opettajille uusi tapa oppia digitalisaatiosta ja mobiililaitteiden käytöstä opetuksessa, Johanna Björkell


klo. 15.30

Dell EMC
Hyödyt korkeakouluille IT-transformaatiosta, Kalle Tuomola ja Lauri Vuori